Oferta - Kancelaria Podatkowa Katarzyna Hetzig

Prowadzenie KPiR - księga przychodów i rozchodów

KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów to forma prowadzenia ewidencji księgowej bardzo chętnie wybierana przez małe firmy. W tym dokumencie muszą się znaleźć wszystkie operacje gospodarcze danego przedsiębiorstwa ujęte w formie uproszczonej. Księga przychodów i rozchodów służy do ustalenia podstawy opodatkowania i musi być prowadzona zgodnie z zaleceniami ustawodawcy. A co jeszcze warto wiedzieć o tej formie rozliczenia? 

Chcesz skorzystać z usług księgowego? Skontaktuj się z nami! 

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Kto może skorzystać z uproszczonej księgowości w formie KPiR?

Prowadzenie KPIR Bydgoszcz jest bardzo wygodne i znacznie prostsze niż rozliczanie się na podstawie pełnej księgowości. Jednak z takiego rozwiązania mogą skorzystać tylko firmy, które spełniają 3 następujące warunki:

Firmy, które rozliczają podatki na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 12% i 32%) lub liniowo (19%)

Firmy, które są prowadzona indywidualnie przez właściciela lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, spółki partnerskiej

Firmy, które w poprzednim roku uzyskały przychody netto (bez VAT) nieprzekraczające 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki

Limit w złotówkach na rok 2022 wynosi 9 188 200 zł. Przy czym warto pamiętać, że zarówno przekroczenie, jak i osiągnięcie tej kwoty jest równoznaczne z koniecznością przejścia na pełną księgowość. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz prowadzić KPiR, to skontaktuj się z nami, a szybko przeanalizujemy Twój przypadek i udzielimy Ci rzetelnej odpowiedzi.

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Obecnie podatnicy mogą skorzystać z dwóch form prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Pierwszą opcją jest forma papierowa. Jeśli ją wybierzesz, to musisz w sposób czytelny zapisywać w specjalnym zeszycie, notesie lub segregatorze każdy sprzedany przez Ciebie produkt, lub usługę, a także koszty, które poniosła Twoja firma, aby uzyskać określony przychód. Drugą opcją jest prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów w formie elektronicznej, co możesz zrobić przy użyciu dedykowanych programów komputerowych. Ten sposób jest bardziej efektywny, ale wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami związanymi z ochroną danych osobowych i umożliwieniem bezzwłocznego dostępu do przechowywanej treści. Korzystając z usług naszego biura rachunkowego, szybko wybierzesz dobre rozwiązanie, a my zadbamy o to, aby Twoje księgi spełniały wszystkie określone przez ustawodawcę wymogi.

Chcesz skorzystać z naszej oferty?
Zapraszamy do kontaktu

Co powinno się znaleźć w KPiR?

Jeśli chcesz prowadzić KPiR, to na pewno zastanawiasz się, co powinno się w niej znaleźć. W zależności od charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności księga rozchodów i przychodów powinna się składać z takich elementów jak:

  • liczba porządkowa
  • data księgowania
  • numer faktury
  • nazwa podmiotu (klienta lub firmy) i jego adres
  • wartość i rodzaj przychodu lub wydatku
  • koszty transportu, załadunku, ubezpieczenia towaru
  • kwoty brutto wypłaconych wynagrodzeń dla pracowników
  • pozostałe koszty i wydatki

Choć budowa księgi nie jest skomplikowana, to jednak w przypadku realizowania setek tysięcy transakcji w ciągu roku ich skrupulatne zapisywanie może być bardzo czasochłonne. Dlatego w naszej kancelarii podatkowej oferujemy klientom kompleksowe prowadzenie KPiR Bydgoszcz. W efekcie będziesz mógł w pełni skupić się na rozwijaniu swojej firmy, a my zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Zalety i wady prowadzenia KPiR

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów ma wiele zalet. Przede wszystkim w takim wypadku możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności wszystkie wydatki, jeśli tylko wykażesz, że są związane z uzyskaniem przychodu. Dodatkowo podatek będziesz płacić jedynie od faktycznego dochodu. Jeśli Twoja firma generuje wysokie koszty, a codzienna działalność wiąże się z inwestowaniem w drogie półprodukty, to możesz liczyć na bardzo korzystne rozliczenie z fiskusem. Atutem tego rozwiązania jest także możliwość skorzystania z nowoczesnych aplikacji, które znacznie ułatwiają prowadzenie KPiR Bydgoszcz oraz pozwalają na szybki dostęp do wybranych informacji. Do wad KPiR zalicza się głównie konieczność skrupulatnego gromadzenia, opisywania i przechowywania wielu danych. 

Jeśli chcesz skorzystać z uproszczonej księgowości, ale nie wiesz, czy znajdziesz czas na jej prowadzenie, to zadzwoń do nas i sprawdź, co możemy Ci zaoferować. Współpracując z naszym biurem, zyskasz pewność, że Twoje księgi będą poprawnie prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu!