Oferta - Kancelaria Podatkowa Katarzyna Hetzig

Prowadzenie KPiR - księga przychodów i rozchodów

KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów to forma prowadzenia ewidencji księgowej bardzo chętnie wybierana przez małe firmy. W tym dokumencie muszą się znaleźć wszystkie operacje gospodarcze danego przedsiębiorstwa ujęte w formie uproszczonej. Księga przychodów i rozchodów służy do ustalenia podstawy opodatkowania i musi być prowadzona zgodnie z zaleceniami ustawodawcy. A co jeszcze warto wiedzieć o tej formie rozliczenia? 

Chcesz skorzystać z usług księgowego? Skontaktuj się z nami! 

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
Kancelaria Podatkowa Katarzyna Hetzig
 
 
 
 
 

5,0

Kancelaria Podatkowa Katarzyna Hetzig

Kto może skorzystać z uproszczonej księgowości w formie KPiR?

Prowadzenie KPIR Bydgoszcz jest bardzo wygodne i znacznie prostsze niż rozliczanie się na podstawie pełnej księgowości. Jednak z takiego rozwiązania mogą skorzystać tylko firmy, które spełniają 3 następujące warunki:

Firmy, które rozliczają podatki na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 12% i 32%) lub liniowo (19%)

Firmy, które są prowadzona indywidualnie przez właściciela lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, spółki partnerskiej

Firmy, które w poprzednim roku uzyskały przychody netto (bez VAT) nieprzekraczające 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki

Limit w złotówkach na rok 2022 wynosi 9 188 200 zł. Przy czym warto pamiętać, że zarówno przekroczenie, jak i osiągnięcie tej kwoty jest równoznaczne z koniecznością przejścia na pełną księgowość. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz prowadzić KPiR, to skontaktuj się z nami, a szybko przeanalizujemy Twój przypadek i udzielimy Ci rzetelnej odpowiedzi.

Chcesz skorzystać z naszej oferty?
Zapraszamy do kontaktu

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Obecnie podatnicy mogą skorzystać z dwóch form prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Pierwszą opcją jest forma papierowa. Jeśli ją wybierzesz, to musisz w sposób czytelny zapisywać w specjalnym zeszycie, notesie lub segregatorze każdy sprzedany przez Ciebie produkt, lub usługę, a także koszty, które poniosła Twoja firma, aby uzyskać określony przychód. Drugą opcją jest prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów w formie elektronicznej, co możesz zrobić przy użyciu dedykowanych programów komputerowych. Ten sposób jest bardziej efektywny, ale wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami związanymi z ochroną danych osobowych i umożliwieniem bezzwłocznego dostępu do przechowywanej treści. Korzystając z usług naszego biura rachunkowego, szybko wybierzesz dobre rozwiązanie, a my zadbamy o to, aby Twoje księgi spełniały wszystkie określone przez ustawodawcę wymogi.

Co powinno się znaleźć w KPiR?

Jeśli chcesz prowadzić KPiR, to na pewno zastanawiasz się, co powinno się w niej znaleźć. W zależności od charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności księga rozchodów i przychodów powinna się składać z takich elementów jak:

  • liczba porządkowa
  • data księgowania
  • numer faktury
  • nazwa podmiotu (klienta lub firmy) i jego adres
  • wartość i rodzaj przychodu lub wydatku
  • koszty transportu, załadunku, ubezpieczenia towaru
  • kwoty brutto wypłaconych wynagrodzeń dla pracowników
  • pozostałe koszty i wydatki

Choć budowa księgi nie jest skomplikowana, to jednak w przypadku realizowania setek tysięcy transakcji w ciągu roku ich skrupulatne zapisywanie może być bardzo czasochłonne. Dlatego w naszej kancelarii podatkowej oferujemy klientom kompleksowe prowadzenie KPiR Bydgoszcz. W efekcie będziesz mógł w pełni skupić się na rozwijaniu swojej firmy, a my zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów Bydgoszcz, Toruń, Warszawa

Zalety i wady prowadzenia KPiR

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów ma wiele zalet. Przede wszystkim w takim wypadku możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności wszystkie wydatki, jeśli tylko wykażesz, że są związane z uzyskaniem przychodu. Dodatkowo podatek będziesz płacić jedynie od faktycznego dochodu. Jeśli Twoja firma generuje wysokie koszty, a codzienna działalność wiąże się z inwestowaniem w drogie półprodukty, to możesz liczyć na bardzo korzystne rozliczenie z fiskusem. Atutem tego rozwiązania jest także możliwość skorzystania z nowoczesnych aplikacji, które znacznie ułatwiają prowadzenie KPiR Bydgoszcz oraz pozwalają na szybki dostęp do wybranych informacji. Do wad KPiR zalicza się głównie konieczność skrupulatnego gromadzenia, opisywania i przechowywania wielu danych. 

Jeśli chcesz skorzystać z uproszczonej księgowości, ale nie wiesz, czy znajdziesz czas na jej prowadzenie, to zadzwoń do nas i sprawdź, co możemy Ci zaoferować. Współpracując z naszym biurem, zyskasz pewność, że Twoje księgi będą poprawnie prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu!

Aktualności

Najważniejsze zadania biura rachunkowego dla małych przedsiębiorstw

Rozumienie, jak działa biuro rachunkowe, może być kluczem do sukcesu dla wielu małych przedsiębiorstw. W...
Biuro rachunkowe

Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe i dlaczego są ważne dla firm?

Biura rachunkowe są nieodzownym elementem funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Oferują one szereg...